Haber

Bingöl Üniversitesi Rektörü Çapak: Görevimin başındayım

Bingöl Güncel TV / BİNGÖL (İGFA) –Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim pak düzenlediği basın toplantısında üniversitenin çalışmalarını takdir etti.

Bingöl Üniversitesi’ndeki öğrenci sayısının bugün gelinen noktada 17 bine yaklaştığını belirten Rektör Çapak, “Bu sayı ilimiz için hatırı sayılır bir rakam. Önemli olan öğrencilerimizin kalitesidir. 30 farklı ülkeden 600’e yakın yabancı öğrencimiz var. Hedefimiz yabancı uyruklu öğrenci sayımızı toplam öğrenci sayımızın yüzde 10’una çıkarmak. Birçok alanda faaliyetlerimiz devam ediyor. Üniversiteler arasında oldukça yeterli bir sıralamaya sahibiz. Yayın ve atıf sayısı oldukça yeterli. Üniversitemiz bütün şehrin üniversitesidir ve şehrin bütün olarak sahiplenmesi gereken değerli bir kurumdur.”

“BÖLGESEL KALKINMA ALANINDA ÇOK İYİ ÇALIŞMALARIMIZ VAR”

Ekim 2016’dan itibaren Bingöl Üniversitesi’nin “Tarım ve Havza Bazlı Kalkınma Bölgesi”nde pilot üniversite olarak seçildiğine işaret eden Çapak, bu alanda güzel çalışmaların olduğunu vurgulayarak, “Alt yapı var. Arı kompleksi ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor ve ikinci bir bina yapıyoruz. Bu alan arıcılıkla ilgili laboratuvarların yanı sıra atölyelerin de bulunduğu bir alandır. Bal ormanı ve bal merası için çok keyifli alanlar yaratılıyor. Bingöl Balı’nın ‘coğrafi işaret’ alma sürecinde 4 yıl boyunca Bingöl’de 108 farklı lokasyona arı kovanları bıraktık. Bu kolay bir şey değil ve her mahalleden, her mahalleden numuneler alındı. Dolayısıyla Bingöl Balı’nın coğrafi işareti rastgele bir bitkinin, rastgele bir köyün, rastgele bir kasabanın değil, aslında tüm Bingöl coğrafyasının tüm florasının işaret belgesidir. Onun için çok değerli.”

“COĞRAFİ İŞARET SÜRECİNİN DENETİM SÜREÇLERİ 3 FARKLI DÖNEMDE OLACAK”

Bingöl Balının coğrafi işaret sürecinin üç farklı dönemde denetim sürecine gireceğini belirten Çapak, “Bu denetim süreçlerinde Ticaret ve Sanayi Odası, Bingöl Belediyesi, Bingöl İl Arıcılar Birliği, İl Tarım Müdürlüğü ve Ormancılık ve Üniversite. Bir komite kuruluyor ve bu komite balını coğrafi işaret belgesi ile piyasada satmak isteyen arıcıların ballarını denetleyecek. Avrupa Birliği coğrafi işaret belgeleri sürecinde yetkililer arıcılarımızı ziyaret etmek için Bingöl’e gelecekler. Gerekirse arıcılarımızın ballarından numune alınacaktır. Ondan sonra süreç çalışacak. Türkiye’de bu kadar bal varken Bingöl Balı’nın Sanayi Bakanlığı tarafından Avrupa Birliği’ne ulaştırılması şehrin tanıtımı için değerli bir şey. Ve bildiğiniz gibi Bingöl’ün yerli arıları tespit edildi. Sürekli arı taşıyoruz ve bu önemli bir maliyet konusu. Bingöl coğrafyasına uygun yerli arılar tespit edilmiş olup bu alanda projelerimiz devam etmektedir. Bunlardan elde edilecek bilgiler ile yakın gelecekte arılarımızı başka bir yere taşımaya gerek kalmayacağı tahmin edilmektedir. Üniversitemizin sadece bir arıcılık üniversitesi olmadığını da belirtmek isterim.”

habermecitozu.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu