Haber

Çölyak hastalarının besin kaynağı karabuğdayda yüksek verim

3 yıl önce deneme amaçlı dikildi… Çölyak hastalarının besin kaynağı karabuğdayda yüksek verim.

KASTAMONU – Kastamonu’nun İhsangazi ilçesinde girişimci çiftçiler tarafından 3 yıl önce ekilmeye başlanan karabuğdayda bu yıl yüksek verim alındı. Gluten içermemesi nedeniyle çölyak hastaları tarafından büyük ilgi gören karabuğday üretiminin yaygınlaştırılması hedefleniyor.

Kastamonu’nun İnebolu ilçesinde genç girişimci Yasin Ciğerci ve babası Sebahattin Ciğerci, 3 yıl önce atıl durumdaki tarım arazilerine karabuğday ekmeye karar verdi. Gluten içermediği için çölyak hastalarının ihtiyaç duyduğu karabuğday yetiştiren baba-oğul, 3. yılında yüksek verim almanın mutluluğunu yaşadılar. Bu yıl ilkbaharda ektikleri karabuğdayın hasadını yapan çiftçiler, hasattan çok memnun olduklarını ifade ettiler.

“İyi bir sonuç aldık”

Ürettikleri karabuğday ununu çölyak hastaları için Türkiye’nin dört bir yanına gönderdiklerini belirten Sebahattin Ciğerci, “Bu yıl karabuğday ektik. Bunun verimini artırmak için çalışarak yetiştirmeye devam etmeyi planlıyoruz” dedi.

“Herkesin bulamadığı bir ürün”

40 dönüm arazide karabuğday yetiştirdiklerini ifade eden Yasin Ciğerci, bölgeyi karabuğdayın merkezi haline getirmeyi hedeflediklerini belirterek, “Bu yıl İhsangazi ilçemizde 40 dönüm araziye karabuğday ektik. Karabuğday ihtiyaç duyulan bir çalışma çünkü. çölyak hastalarının yiyebileceği bir eser.Hasadından sonra un olana kadar tüm serüvenini yapıyoruz.Ailece iyi ki bu eseri dikmişiz.Çünkü herkesin bulamadığı bir eser. Uzun yıllardır var.Araştırdım ve ilk defa tarlamla buluşturdum.Sonra değerini anladım.Yetiştirirken ilaç ve gübre vermediğimiz için doğaldır.Sonucu aldık. 2. ve 3. yıllarda daha da verim aldık.Belçika karabuğdayını Kastamonu’da yaymak istiyoruz.Türkiye’de karabuğday denilince İhsangazi amacı gösterilmiş olacak.Bunun için çalışmalarımız var.Genç arkadaşlarımıza üretmelerini tavsiye ederim. bu iş” dedi.

murgul-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu