Haber

İranlı Milletvekili İsrail Politikasında Değişiklik İddiasıyla Gensoru Önergesi Sundu

İran Parlamentosu Milli Güvenlik ve Dış Politika Kurulu Üyesi Mahmud Abbaszade, “İsrail’in yapması gerekenler” ifadesinin telaffuzunda değişiklik olduğunu öne sürerek Dışişleri Bakanı Hüseyin Buyruk Abdullahiyan hakkında meclise gensoru önergesi sundu. ülkesinin dış politikasında yeryüzünden silinsin”.

Jamaran haber sitesi Abbaszade’nin meclise sunduğu gensoru dilekçesini yayınladı.

Milletvekili Abbaszade, dilekçesinde Tahran yönetiminin dış politikada İsrail ve Suudi Arabistan’a yönelik tavrını değiştirdiğini savundu.

Gazze savaşı öncesi İran politikasında sıklıkla dile getirilen “İsrail’i yeryüzünden silmek” ifadesinin savaş sonrası telaffuzunda değişiklik yapılmasını eleştiren Abbaszade, Dışişleri Bakanı hakkında parlamentoya gensoru önergesi sundu. Konuyla ilgili İşler Abdullahiyan.

İran’ın İsrail’e yönelik politikası

İran’da 1979 devriminden sonra iktidara gelen Ayetullah Humeyni, İsrail karşıtlığıyla tanınıyordu. Humeyni’nin 8 Eylül 1982’de Tahran’da yaptığı konuşmada kullandığı “İsrail yeryüzünden silinmelidir” ifadesi, İran’da bugüne kadar devlet politikası olarak dile getirilmiştir.

İsrail’i resmen tanımayan İran yönetimi, Devrim Muhafızları Ordusu bünyesinde kurduğu “Kudüs Güçleri” ve bölgede desteklediği “Direniş Güçleri” aracılığıyla İsrail karşıtlığını öne çıkarıyor.

Tahran yönetimi bir yandan bölgede kendisine yakın güçlerin İsrail’e yönelik saldırılarını desteklediğini açıklarken, diğer yandan bu saldırılarla hiçbir bağlantısının olmadığını açıklıyor.

Bu tutum, bazı uzmanlar tarafından Tahran yönetiminin Gazze’deki savaşın ülkeye yayılmasından kaçınması olarak yorumlanıyor.

haberkarakecili.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu