Ekonomi

Kritik zirveden “Tayvan” ve “diktatör Xi” çıktı

ABD Lideri Joe Biden ve Çin Lideri Xi Jinping, San Francisco’da yüz yüze görüştü. National Interest gazetesinin “3. Dünya Savaşı’ndan Kaçınmak” adını verdiği zirve, iki cumhurbaşkanının bir yıl aradan sonra yaptığı ilk toplantı oldu. Ekonomik rekabet ve küresel güvenlik tehditlerine ilişkin görüş ayrılıkları zirve noktasında çözülemezken; “narkotikle mücadele, askeri ilişkilerde doğrudan iletişim ve yapay zeka” gibi konularda anlaşmaya varıldı.

Fenthalin Amerikalı yetişkinlerin ölüm nedenleri listesinin başında yer alıyor

Toplantının ardından düzenlenen basın toplantısında Biden, “Telefonu alıp birbirimizi aramamız lazım, çağrıyı kabul edeceğiz. Bu önemli bir ilerleme.” Biden, yasadışı fentanil üretimini durdurmak ve askeri bağları yeniden açmak için beklenen anlaşmalara vardıklarını söyledi. Sentetik fentanil yapmak için kullanılan kimyasalların çoğu Çin’den, bu güçlü ilacı çoklu doz kriziyle karşı karşıya olan ABD’ye kaçıran kartellere gidiyor. “Çin ile önemli ilerleme kaydettiğimize inanıyorum.

Biden, “ABD ile Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHC) arasında narkotikle mücadelede uzun yıllardır ara verdikten sonra yeniden iş birliğine başladığımızı duyurmaktan memnuniyet duyuyorum” dedi ve bunun başlıca sebebinin fentanil olduğunu vurguladı. 18-49 yaş arası Amerikalılar için ölümün artması: “Dolayısıyla bugün, bu yeni anlayışla, “Çin’den Batı Yarımküre’ye öncü kimyasalların ve hapların akışını önemli ölçüde azaltmak için harekete geçiyoruz. Bu hayat kurtaracak ve Başkan Xi’nin bu konudaki kararlılığını takdir ediyorum” dedi.

ABD Başkanı, Çin ile askeri alanda “açık, net ve doğrudan iletişime döndüklerini” belirterek, bu gelişmenin “kritik değerde” olduğunu vurguladı. Biden ayrıca ABD ve Çin’in “yapay zekayla ilgili risk ve güvenlik konularını tartışmak üzere” uzmanları bir araya getireceğini belirtti.

Xi: Çin, ABD’nin yerini almayı hedeflemiyor

Ancak yüz yüze görüşmenin ardından Biden, “Xi’yi hâlâ diktatör olarak gördüğünü” ifade etti: “Bakın o, komünist bir ülkeyi tamamen farklı bir anlayışa dayalı olarak yöneten adam anlamında bir diktatör. bizimkinden daha iyi bir yönetim.” Xi, Tayvan’a da dikkat çekti: “ABD, Tayvan’ın bağımsızlığını desteklememe, Tayvan’ı silahlandırmayı bırakma ve Çin ile barışçıl bir şekilde yeniden birleşmesini desteklememe taahhüdünü yerine getirmek için somut adımlar atmalıdır.” “Çin, ABD’yi geçmeyi veya onun yerine geçmeyi amaçlamıyor” diyen Xi, “Ve ABD, Çin’i baskı altına alacak ve kuşatacak bir plan oluşturmamalı” dedi ve ekledi: “Çin’in teknolojik gelişimini engellemek, yüksek kaliteli kalkınmayı bastırmaktır” ve Çin halkını kalkınma hakkından mahrum bırakıyoruz.” “

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu