Yaşam

Paribu’nun sergi ortağı olduğu Contemporary İstanbul Vakfı’nın yeni sergisi “Metabilgi: Algoritmanın Ritmi” başlıyor.

Paribu’nun stand ortağı olduğu Contemporary İstanbul Vakfı tarafından gerçekleştirilecek ‘Metainformation: The Rhythm of Algorithm’ karma standı 2 Mayıs – 2 Temmuz 2023 tarihleri ​​arasında Fişekhane Cocoon’da sanatseverlerle buluşacak.

Kültür-sanat alanındaki desteğiyle dikkat çeken Paribu, stand ortağı olduğu Contemporary İstanbul Vakfı’nın yeni standı Metabilgi: The Rhythm of Algoritma’yı güçlendiriyor. 2 Mayıs – 2 Temmuz tarihleri ​​arasında Fişekhane Kozasında yer alacak olan stant, Pazartesi hariç her gün Paribu bazında 11:00 – 18:00 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek.

Küratör-algoritma-sanatçı ilişkisi

Teknoloji ve sanatı bir araya getirerek hem yeni hem de dijital sanata bakış açısı sunmayı amaçlayan çalışmalardan oluşan standın küratörlüğünü Esra Özkan üstleniyor. “Bilgi ve Teknoloji” ve “İnsan Dışı / İkili Olmayan” başlıklarına odaklanarak algoritmaya sorduğu sorularla standın kavramsal çerçevesini şekillendiren Özkan, derin bilgi birikimi ile kendine bağımlı bir dil modeli kullanıyor. öğrenme yöntemi. Küratör, küratörün sorduğu soruları ve aldığı cevapları algoritmaya yönlendirerek, kolektif diyalog yoluyla geliştirdiği anlatıyı, sanatçıların yorumlarını içeren çok sesli bir görsel dile dönüştürür. Algoritma ile kurulan diyalog aracılığıyla sergi, medya sanatı başta olmak üzere, algoritmanın bize sunduğu verileri ve sanatçıların yorumlarını, bilgi arama biçimlerini ve bilgiye dönüşen bilgileri başlığı altında sunuyor. “metabilgi”. Bu kolektif diyalog ve araştırma, iki farklı ana konunun organik bağlantısını sunar: “Bilgi ve Teknoloji” ve “İnsan Olmayan / İkili Olmayan”.

Sergideki sanatçılar ve sanatçı grupları Ahmet Rüstem Ekici & Hakan Sorar, Ahmet Zahit Dönmez (BUG Game Lab.), Exonemo, Hamza Kırbaş, Levent Özruh, Özge Topçu, Robertina Šebjanič, So Kanno & Takahiro Yamaguchi, Solimán López, Studio Above Altında ise Uğur Acil, VR Gelecek, ::vtol:: dijital sanat ve enstalasyon gibi disiplinlerle kavramları anlamaya ve sunmaya kurgusal yaklaşımıyla sanatseverlere farklı bir bakış açısı sunacak. ,

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu