Ekonomi

Rusya’dan faiz artırım sinyali

Rusya Merkez Bankası, bugün siyasi faiz oranını 350 baz puan artırarak yüzde 12’ye çıkardıktan sonra yeniden yazılı açıklama yaptı.

Ülkedeki enflasyon oranına göre ek kararlar alınabileceğine işaret eden Rusya Merkez Bankası, enflasyonun amaca nasıl bağlı olduğuna, ekonomik yeniden yapılanma sürecine, iç piyasalardan kaynaklanan risklere bağlı olarak faiz konusunda daha fazla karar alacak. ve dış koşullar ve finansal piyasaların tepkisi. terimi yer aldı.

Enflasyon için 2024 hedefinin yüzde 4 olduğu vurgulanan açıklamada, “Enflasyonu yükseltecek risklerin güçlenmesi durumunda faiz oranında ek bir artış mümkündür” denildi. söylendi.

Dolar/ruble paritesi dün 28 Mart 2022’den bu yana ilk kez 100 seviyesinin üzerine çıkarken, Rusya Merkez Bankası’nın inanılmaz bir toplantı yapacağını açıklamasının ardından 96 seviyesinin altına geriledi.

Ancak bankanın faiz oranını yüzde 8,5’ten yüzde 12’ye çıkarma kararının ardından ruble dolar karşısında değer kaybederek yeniden 98 seviyelerinde süreci görmeye başladı.

Uzmanlar, faiz kararının rubleyi desteklemek için yeterli olmadığını ve faiz dışında ek önlemlerin alınması gerekebileceğini belirtiyor.

habercerkezkoy.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu