Haber

Vanlı dağcılar 3 haftada 3 zirveye çıktı

Vanlı dağcılar 3 haftada 3 zirveye çıktı

VAN – Van’ın tarihi ve doğal güzelliklerine dikkat çeken Rota Doğa Sporları Kulübü üyeleri, son 3 haftada bölgedeki 3 dağın zirvesine tırmandı.

Van Gölü Havzası’nı tanıtmak ve doğa bilincini artırmak amacıyla etkinlikler düzenleyen Rota Doğa Sporları Kulübü, her hafta farklı bir lokasyonda etkinlikler düzenliyor. Bu kapsamda kulübe bağlı dağcılar, son üç haftada Artos, Nemrut ve en son 3 bin 535 rakımlı Hüdavendigar Dağı’nın zirvesine tırmandı. Türkiye’nin çatısı olan Ağrı Dağı’nı ve Hüdavendigar Dağı’nın karlı zirvesindeki Tendürek Dağı’nı gözlemlemeyi başardı.

Konuyla ilgili bilgi veren Rota Doğa Sporları Kulübü yöneticilerinden Sedat Karacan, Van Gölü Havzasındaki dağların tanıtımını sürdürdüklerini belirtti. Karacan, bu hafta rotalarını Van-Erciş ve Ağrı-Diyadin sınırları arasında yer alan 3 bin 535 metre rakımlı Hüdavendigar Dağı’na çevirdiklerini belirterek, “Van’ın Taşkapı İlçesi sınırları içerisinde yer alan Hüdavendigar Dağı Erciş ilçesi, eşsiz manzarasıyla bizi büyüledi. Zirvesinde, Türkiye’nin en yüksek dağları var.” İzleyebileceğiniz harika bir görsel şölen sunuyor. Büyük Ağrı, Küçük Ağrı, Süphan Dağı, Tendürek Dağı, Artos Dağı, Başet Dağı ve Erek Dağı gibi muhteşem tepeler görülebilmektedir. Yol güzergahındaki Zilan Deresi ise ayrı bir güzellik. Hüdavendigar Dağı yaban hayatı açısından da oldukça zengindir. “Zengindir. Tepeye tırmanırken kurt, tilki, tavşan gibi yabani canlılar görülebilmektedir” dedi.

Öte yandan yaklaşık 4 saat süren tırmanışın ardından tırmandıkları tepede halay çeken dağcılar, daha sonra bölgeye gidecekler için rota oluşturdu.

haber-cildir.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu