Ekonomi

Pakistan, IMF desteğiyle gaz fiyatlarını artırmayı ve tahvil geri ödemesini planlıyor

Pakistan’ın geçici Maliye Bakanı Dr. Shamshad Akhtar, yakın zamanda personel düzeyinde yapılan bir anlaşmanın ardından Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) ülkenin ekonomik istikrarını korumadaki kritik rolünü vurguladı. Hükümet, elektrik sektöründeki döngüsel borçlarla mücadele etmek için Ocak 2024’te gaz fiyatlarını artırmaya hazırlanırken, vadesi Nisan 2024’te dolacak bir tahvilin zamanında geri ödenmesi için de hazırlık yapıyor.

Akhtar, bir miktar ilerlemeye rağmen Pakistan’da devam eden ekonomik istikrarsızlığın altını çizdi ve IMF’nin mali desteğinin devam etmesinin değerini vurguladı. Pakistan’ın ikinci dilim olarak 700 milyon dolar alacağı 3 milyar dolarlık IMF stand-by anlaşmasının gözden geçirilmesinin tamamlanmasının ardından yeni bir Genişletilmiş Fon Kolaylığına ihtiyaç duyulabileceğini belirtti. Ancak şu anda bu seçeneği tartışmak için çok erken olabileceğini belirtti.

Bakanın şu anki odak noktası, yeni hükümete yardımcı olmak için mevcut olanak kapsamındaki 1,1 milyar dolarlık son dilimi güvence altına almak. Düzenli tarife ayarlamaları yapma taahhüdünde bulunan Akhtar, piyasa tarafından belirlenen döviz kurunu ve çekirdek enflasyonu hedefleyen hassas para politikasına bağlılığın altını çizdi.

Vergi toplama hedeflerine ulaşılacağı konusunda iyimser olduğunu belirten Akhtar, işçi düzeyindeki anlaşmanın onaylanması için bir ön sürece gerek kalmaması nedeniyle bu kez IMF yönetiminin yaklaşımında değişiklik olduğunu vurguladı. Bu adımla birlikte 3 milyar dolarlık program kapsamındaki toplam serbest bırakma tutarı 1,9 milyar dolara ulaşırken, 1,1 milyar dolar da son inceleme için beklemeye alındı.

1,5 milyar dolarlık yeni uluslararası tahvil ihracını geciktiren yüksek faiz oranlarına ve maliyetli piyasa koşullarına rağmen Akhtar, dış finansmanın sorun olmayacağına dair güvence verdi. Maliye Bakanı Imdad Ullah Bosal, ticari borçlanma görüşmelerinin ilerlediğini, Aralık ayında beklenen girişin ise döviz rezervlerini artıracağını doğruladı.

Hükümet bu mali yılda Dünya Bankası’ndan 2 milyar dolar talep ediyor ve çeşitli hesaplarda 1 milyar dolar daha var. Ayrıca Kasım ayının sonunda, gayrimenkul ve perakendecilere yeni vergiler getirilmeden kamu iktisadi teşebbüslerinin özelleştirilmesine yönelik bir politika onaylandı.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu